معرفي مركز

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
                
                                                                                                    " به نام آنکه جان را فکرت آموخت "

  معرفی مرکز

 آزمایشگاه پاتولوژی مولکولی و سیتوژنتیک مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد،از سال 1389 در مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی قائم (عج) آغاز به کار نموده است و با استفاده از تکنیک های مختلف مولکولی و سیتوژنتیک به ارزیابی های تشخیصی تکمیلی در زمینه انواع لوکمی ها ،لنفوم ها و کارسینوم ها و.... می پردازد.

 آزمایشات آزمایشگاه پاتولوژی مولکولی و سیتوژنتیک در این مرکز در سه بخش اصلی شامل : مطالعات سیتوژنتیک ، مطالعات مولکولی و مطالعات ایمونوفنوتایپ تقسیم بندی شده است که در بخش سیتوژنتیک به بررسی انواع مطالعات کروموزومی از قبیل کشت و کاریوتایپینگ خون محیطی و مغزاستخوان و سایر مطالعات کروموزومی و سیتوژنتیک از قبیل FISH و تکنیک CISH در انواع بدخیمی های خون و بافت توپر می پردازد.

 در بخش مطالعات مولکولی تست های آزمایشگاهی تشخیصی،درمانی وپروگنوستیک مربوط به انواع بیماری های خونی،انعقادی و سایر بدخیمیها ، فارماکوژنتیک بعضی از درمان های رایج و بعضی از تشخیص های مولکولی قبل از تولد انجام می پذیرد و تکنیک های متفاوتی از قبیلConventional PCR ، Nested RT-PCR ، Real time PCR ، ARMS-PCR ، MSQ-PCR ، PCR-RFLP  در غالب تست های متفاوت تشخیصی کاربرد دارد و انجام می پذیرد.

 در بخش ایمونوفنوتایپینگ بر اساس پنل های موجود و مارکرهای سلولی و با روش ایمونوسیتوشیمی و در پاره ای از موارد ایمونوهیستوشیمی به شناسایی زیرگروه های مختلف لوکمی های حاد و مزمن در خون و مغزاستخوان و معرفی روش های تشخیصی آن ها می پردازیم.

 همچنین از زمستان سال 1390 " مرکز تحقیقات پاتولوژی مولکولی سرطان " دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این آزمایشگاه تصویب و راه اندازی شد و بسیاری از طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دانشجویان تخصصی و فوق تخصصی علوم بالینی و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی رشته های علوم پایه در این مرکز انجام و به نتیجه رسیده است و یا در حال اجرا می باشد.

 امید آن دارم که راه اندازی این مرکز بتواند راهگشایی هرچند کوچک در بعضی از مشکلات تشخیصی و درمانی بیماران باشد و همچنین بتواند گام کوچکی در ارتقاء سطح سلامتی جامعه و تشخیص و درمان دردمندان بردارد.                


                                                                                              با احترام
                                                                                         دکتر حسین آیت اللهی
                                                                                دانشیار پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد